Doğum Haritasında 10. Ev

Doğum Haritasında 10. Ev Ne Anlama Gelir.

10. Ev Konuları.

10.ev: Meslek veya uğraşılar, amaçların gerçekleştirilmesi, dış dünya ile iletişim, kader(yazgı), talih, idareciler, patronlar, asil veya güçlü kişiler, asalet, ünvan, gelecek hedefleri, mahkemelerde yargı, yargıç, kişinin eylemleri, sosyal statü, kariyer, terfi, yönetici pozisyonu, iş ile ilgili beceriler ve yönetme kabiliyeti, başarılar, ün, toplum önündeki pozisyon, otorite figürleri ve onlar tarafından verilen ödüller, anne.

Haritamızın en tepe noktası olan MC derecesi 10. evimizin başlangıç noktasıdır. Nasıl ki haritamızın en dip noktası olan 4. ev, bizim dışarıya yansıtmadığımız ve kimseye göstermediğimiz iç dünyamızsa, tam zıt konumda olan 10. ev ise, tamamen toplum içindeki duruşumuzu gösterir. Bu yüzden 10. eve yereşmiş olan gezegenler, bizim kendimizi topluma yansıtma şeklimiz ve bunun karşılığında toplum tarafından nasıl tanındığımızla ilgilidir.

10. evinde Mars yerleşmiş olan bir kişiyi, toplumun en çok marsiyen özellikleriyle tanıması beklenir yani kişi topluma karşı daha girgin, atak, cesaretli, maskülen ve sert bir tavır segiller ya da mars doğasındaki mesleklerle kendini topluma tanıtır. Bu kişi özel hayatında, yakın çevresinde ya da aile ortamında çok daha farklı olabilir fakat toplum önünde sergilediği tavır daha çok marsiyen olacaktır.

10. eve Venüs'ün yerleştiğini düşünürsek, kişinin toplumsal imajı daha uzlaşmacı, yumuşak, uyumlu, feminen tavırda olması beklenir ve sanat, estetik, tasarım, güzellik vb. venüsyen mesleklerde çalışıyor ve kendini topluma bu şekilde yansıtıyor olabilir. 10. evinde Uranüs olan biri ise, toplum tarafından tuhaf, sıradışı, aykırı ve marjinal biri olarak tanınır ve sık sık meslek değiştirme söz konusudur.

Topluma kendimizi tanıtmamızı sağlayan en önemli aracımız mesleğimizdir. Bu yüzden 10. ev genel olarak meslek ve kariyer evi olarak bilinir ve meslek tahmini konusunda en büyük belirleyicidir.

Kişinin kaderi, yazgısı yani kendini gerçekleştirmesi 10. ev ile ilgidir ve kişinin kaderini gerçekleştirmesinde hangi yönünün belirleyici olacağını yine 10. evi kesen burç, 10. evdeki gezegenler, yöneticisi ve bunların yaptığı açılar gösterir. Örneğin Merkür varsa kişi yazarak ya da konuşarak bunu gerçekleştirebilir ve kadersel bir şekilde bu yönlerini kullanması gereken bir mesleğe yönlendirilir.

10. ev üstler, üstlerle olan ilşkiler ve kişinin hangi yönü sayesinde kariyerinde yükselebileceğini ya da düşüş yaşayabileceğini gösterir. Merkür ise, kişi zekası ile, ifade şekli ve yazma yeteneği ile yükselebilir, Venüs ise uzlaşmacı yönü ve üstleri ile kurduğu iyi ilişkiler sayesinde yükselebilir. Mars 10. evde ise, üstlerle sorunlar yaşayabilir, Satürn 10. evde ise kişi kolay kolay başarıya ulaşamayabilir bunun için çok çalışması ve emek vermesi gerekebilir. Jüpiter ise başarı ve saygınlık elde etme şansını arttırır.

10. evde yerleşmiş olan malefik gezegenler, meslek ve kariyer ile ilgili zorlanma ve problemleri gösterirken, benefik gezegenler iyi bir kariyer göstergesidir.

10. ev iş ile ilgili beceriler ve yönetme kabiliyetimizle ilgilidir. Benefik gezegenler kişinin yönetme becerilerini anlatır. Özellikle Güneş 10. evde olduğunda kişinin iyi bir yönetici olduğunu ve aynı zamanda kendini topluma tanıtma konusunda başarılı olduğunu gösterir. Yine güneş başta olmak üzere 10. evde yerleşmiş olan iyicil gezegenler(Güneş, Ay, Jüpiter, Venüs) tanınma ve ünlü olma göstergelerindendir. 

10. evdeki gezegenlerin açıları ise en önemli belirleyicidir. Örneğin olumlu açılı bir Neptün 10. evde spritüel alanda meslek ve kariyeri gösterirken, olumsuz açı almış olan Neptün ise meslek ile ilgili hayalkırıklığını gösterebilir.

Genel.

Genel olarak 10. ev toplumun bizi nasıl tanıdığı ile ilgilidir. Toplumdaki en belirleyici etiketimiz olan mesleğimizi, toplum önündeki değerimizi, duruşumuzu ve imajımızı gösterir. Kötü bir 10. ev Toplumsal başarısızlığı, ideallere ve hedeflere ulaşma konusundaki engelleri ve kötü bir imajı gösterirken, İyi bir 10. ev ise toplumsal başarı ve sosyal statü konusunda kişinin yolunun açık olduğunu ve bunu fazla zorlanmadan elde edebileceğini gösterir. Anne ile olan ilişkiler ve annenin karakteri de yine 10. ev konusudur. 

 

1 Comment on Doğum Haritasında 10. Ev

Bir Cevap Yazın