Doğum Haritasında 8. Ev

Doğum Haritasında 8. Ev Ne Anlama Gelir.

8. Ev Konuları.

8.ev: Ölüm ve ötesi, ölümün şekli, miras, korkular, zorluklar, acı ve kederler, tehlikeler, ameliyatlar, ortaklıktan kazanılanlar, ortağın veya eşin parası, başkalarından elde edilen maddi kazanımlar, paylaşılan ortaklaşa kaynaklar, kişinin başkasına bağımlı olan imkânları, vergiler, harcamalar, nafaka, borçlar, krediler, ölüme yakın deneyimler, derin dönüşümler, psikoloji, seksüel dürtüler, en derin cinsel deneyimler, metafizik konular, hayvani yönümüz.

Kötücül evlerden biri olan 8. ev Astrolojide belki de en çok çekinilen ve korkulan ev olmuştur bunun nedeni ise, ölüm ve ölümün kıyısından dönülen deneyimlerin bu evle ilgili oluşundandır. 8. evde yerleşmiş olan gezegenler ve 8. ev yöneticisinin durumuna bakarak ölüm şeklini ve yerini öngörebildiğimiz gibi, 4. ev ile birlikte yorumlamamız daha doğru sonuca ulaşmamızı sağlar. Yine ölümden dönülen temalar 4. ev ile bağlantılı olmayan 8. ev ile, Ölüm ile sonuçlanan deneyimler ise 8. evin 4. ev ile bağlantısının bulunması ile anlaşılır. Bu durumda asıl hayatın sonu 4. ev ile, hayatın sonunun ne şekilde gerçekleşeceği ise 8. ev ile ilgilidir. Örneğin 8. evde yerleşmiş olan bir uranüs, hayatın ani ve beklenmedik bir şekilde sonlanabileceğini gösterirken, Neptün boğulma, zehirlenme ve nedeni beli olmayan bir ölümü gösterir. 8. evde Mars yerleşmişse kişi sürekli kazalara maruz kalıyor ya da ameliyat deneyimleri yaşıyor olabilir.

8. evde yerleşen gezegenler kişinin en çok nelerden endişe ve korku duyduğunu, hangi alanlarda zorluklar ve krizler deneyimlediğini ve hangi alanlarda en çok yıprandığını anlatır. Hayatın zorlayıcı ve dönüştürücü yönleri 8. ev ile ilgilidir. 8. evdeki Satürn ise kişide ölüm korkusuna sebep olabilir.

Haritasının 8. evi yoğun olan kişiler genel olarak diğer kişilere nazaran daha fazla krizler ve zorlanmalar deneyimleyebilir ve bununla birlikte daha fazla güçlenip dönüşüm yaşaması söz konusu olabilir. 

8. evde çok fazla gezegen varsa ya da 8. ev boş dahi olsa yöneticisi açı ya da yerleşim yolu ile zarar görmüşse kişi ödemeler, borçlar ve harcamalar ile ilgili zorlanmalar yaşayabilir. 8. evde iyi yerleşimde olmayan kötücül gezegenler yerleşmişse bu durumda yine eşin maddi durumu da kötü olabilir, borca girip ödemekte zorlanabilir. Venüs ve Jüpiter gibi iyicil gezegenler 8. evde ise kişi eşten yana maddi fayda görebilse de yine de bu gezegenlerin doğasındaki hastalıklara maruz kalma ihtimali yüksektir.

Ortaklıktan neler elde edilebileceği 8. ev konusudur bu yüzden bu eve yerleşmiş olan iyicil gezegenler iyi sonuçlara ve faydalara sebep olurken, kötücül gezegenler ise kötü sonuçlara ve zararlara sebep olur. 2. ev kişinin tek başına sahip olduğu kaynakları gösterirken, 8. ev ise kişinin başkasıyla birlikte sahip olduğu kaynakları gösterir. Bu yönüyle miras ile ilgili konular, kişinin miras alıp alamayacağı, miras ile ilgili problemler yaşayıp yaşamayacağı yine 8. ev konusudur. 

8. ev travmalar, yıkımlar, dönüşümler, en derinden hissedilen duygular, kişinin ölüp yeniden doğdum dediği durumlar, psikolojik problemler ya da doğaüstü oklüt deneyimler, sezgiler ve kişiyi dönüştürebilen her türlü durum ya da olaylarla ilgili bilgi verir. 8. evi yoğun olan kişilerin ise bu tür durumlarla karşı karşıya gelme ihtimali yüksektir. Merkür 8. evde piskolojiye ve hatta yerleşim ve açılarına göre zihne zarar verebilir. Olumlu yerleşim ve açılarda ise müthiş bir sezgisel zekayı ve metafizik deneyimleri ifade edebilir.

8. evdeki cinsellik ise 5. evden farklı olarak, kısa süreli eğlence ve yanlız mutluluk hissedilen deneyimlerden çok, daha derin izler birakan, yoğun duyguların hissedildiği, bir başkası ile bir olunan, bir başkasında yok olunan cinsel deneyimlerdir. Açılara bağlı olarak bu yıpratıcı ve dönüştürücü ya da acı deneyimler de olma ihtimali de yüksektir. Her şekilde 8. evde yaşanılan dönüşüm zorlu görünse de her zaman ruha şifa verme amaçlıdır. Bu evdeki yıpranmaların, kriz ve zorlanmaların sebebi ise, hayvani dürtülerin ve hayvani yönün eğitilmesinden kaynaklanır. 8. ev en temel anlamı ile bireysel benliğin ve egonun ilk defa öldüğü alandır. Eğitilmeye muhtaç olan karanlık yönümüzdür, eğitildiği takdirde ise ruha açılan kapıdır.

1 Comment on Doğum Haritasında 8. Ev

Bir Cevap Yazın