Doğum Haritasında 1. Ev

Doğum Haritasında 1. Ev Ne Anlama Gelir.

1. Ev Konuları.

1.Ev: Yaşam, vücut, vücudun formu ve şekli, fiziksel görünüm, kişiler üzerinde bırakılan ilk intiba, sağlık ve canlılık, metabolizma, kişilik, yetenekler, yaşam gücü ve kalitesi, motivasyonlar, eylemler, istekler, arzular, karakter yapısı, doğum anı deneyimleri ve başlangıçlar.

1.ev, yükselen burcun bulunduğu evdir. Koç burcunun ve marsın doğasına benzer şekilde Hayat mücadelesine ilk girilen alanı ve hayata atılan ilk adımı temsil eder. Bu yönüyle 1. evde yerleşmiş olan gezegenlerin ve 1. evimizi kesen burcun doğası, hayatla ne şekilde mücadele ettiğimizi gösterirken, yine 1. evdeki gezegenlerin doğaları ve 1. evden geçen transit gezegenler ise, hayatımızdaki başlangıçlarla ilgili bilgiler verir. Ruhun bedene kavuştuğu yerdir. Öncelikli olarak dış görünüş ile, sonra tavırlar ile ve en son olarak ta sağlık ile ilgilidir.

1.evi kesen burç ve 1. evdeki gezegenler, kişinin hayatı nasıl algıladığı ve buna bağlı olarak çevresine kendisini yansıtma şekli ile çevresindeki kişilerin kişiyi ilk görüşte nasıl algıladığı ile ilgilidir. 1. evinde Satürn olan bir kişinin bıraktığı ilk intiba soğuk ve mesafeli iken, Venüs olan bir kişi daha uzlaşmacıdır. 1. evde Mars yerleşmişse daha agresif ve cesur, Jüpiter iyimser, Merkürse daha çok konuşkan ve zeki bir izlenim bırakması beklenir.

Kişinin mutlu, sağlıklı ve rahat olabilmesi için ne şekilde ortamlar içinde olması gerektiği ile ilgilidir. Örnegin 1. evi koç burcu kesiyorsa kişi aksiyonlu ve hareketli bir ortamda rahat ederken, terazi burcu kesiyorsa daha dengeli ve sakin bir ortamda mutlu olur. 1. ev boş olduğu takdirde yöneticisinin durumuna bakarak yine aynı bilgilere ulaşabiliriz. Aynı zamanda kişinin yaşam gücünün ne kadar kuvvetli olduğu, onu yaşamda tutan şeylerin neler olduğunu da anlatır. 1. eve yerleşmiş olan gezegenler açılarla yada yerleşimle zarar görmüşse özellikle bu malefik gezegenlerden biriyse yaşam gücünün ve sağlığın zarar görmesini ifade edebilir.                           

Kişinin motivasyonlarının neler olduğu, yani onu neyin birinci planda motive ettiği, onu neyin harekete geçirdiği, nasıl ve ne türde eylemler yaparak harekete geçtiği ve nasıl tepkiler verdiği ile de yakından ilgilidir. Kısaca 1. ev hayata baktığımız pencere gibidir ve hayatı ne şekilde algıladığımızı belirler.

 

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın