Balık Burcunun Karakteristik Özellikleri

Balık Burcu Özellikleri.

(19 Şubat- 20 Mart)

Yönetici Gezegeni: Jüpiter, Neptün

Elementi: Su

Niteliği: Değişken

Cinsiyeti: Dişil

Burçlar kuşağının 12. ve son burcudur bu yüzden tamamlanma ve en olgun hale gelmeyi anlatır. Bütünleşme, bütünün içinde erime ve yok olma eğilimindedir. Subjektif, içe dönük, sakin ve uyumludur.

koç burcunda varlık ile başlayan insan bilincinin gelişim süreci ve döngüsü, balık burcu ile bütünün içinde eriyip, çözülüp yok olarak tamamlanıp kapanır. Bu yönüyle Balık burcu, insan bilincinin en olgun halini temsil eder.

Yönetici gezegeni sorgulamadan doğallığında inanmayı temsil eden Jüpiter ile, teslimiyeti, sezgiselliği, hayali ve çözülmeyi temsil eden Neptün'dür. Balık burcu karakteri ise bu iki gezegenin doğasına benzer şekilde, son derece teslimiyetçi, kabullenici, inanmaya meyilli ve sezgiseldir. 

Sevgi, hoşgörü, anlayış ve sanat temsili olan uzlaşmacı venüs ise sevgisini ve duygularını gösterebilen, sakin, alttan almayı bilen duygusal romantik, ilahi olanı alabilen ve ilahi aşka dönüştürebilen balık burcunda yücelir. Sanatsal konulara oldukça yatkındır. Aşkta ve sevgide affedicilik ön plandadır ve karşısındaki kişiyi olduğu gibi sevebilme potansiyeline sahiptir. 

Balık burcu, insan evriminin en zor aşamasını temsil eder çünkü Balık burcunda, bütünün içerisinde çözülme ve egonun tamamen ortadan kalkıp yok olması ve toplumun içerisinde eriyip tam bir çözülme söz konusudur. Tıpkı ruhun tanrıya teslimiyeti gibi, balık burcu da toplum ile bir olmuş durumdadır.

Maneviyatı ve ruhani yönü oldukça yüksektir, kendini kolayca akışa bırakabilen, mistik ve teslimiyetçi yapısı ile, arınmaya oldukça elverişlidir. Bilinci aşma ve sonsuzluk arayışındadır. Merhametli, empatik, şevkatli ve naiftir.

Balık burcu, pasif, fedakâr, sessiz ve kendini feda etmeye oldukça yatkın bir yapıdadır bu yönü ile, bazen kendini kurban durumuna düşürmeye de meyillidir. Kendini adama özelliği, zaman zaman kendini yanlış şeylere adama, kandırılma ve aldanmaya yatkın yapısı ile akıl, mantık, dünyevi bilgi, rasyonellik ve sorgulamayı temsil eden Merkür, spritüelliği, bütünleşmeyi, bütün içerisinde tamamen mantıktan, rasyonellikten çözülmeyi ifade eden balık burcunda zararda ve düşüştedir. Dalgalı ruh hali, karamsar ve melankolik yapısı ile depresyona oldukça yatkındır.

Yüksek hayal gücü ile, zaman zaman hayaller içerisinde sürüklenmeye ve gerçeklerden kaçan yönü ile, fazla idealizme kapılıp ayakları yere basmayan bir yapıya dönüşmeye ve bağımlılıklara yatkındır.

Su elementi burçlardan biri olan Balık burcunun pisişik yetenekleri ve sezgileri son derece gelişmiştir. Oldukça hassas yapısı ile, ortamdaki enerjiyi hemen alan ve etrafındaki negatif enerjiden kolay etkilenen ve bundan zarar görebilme riski ile karşı karşıya kalabilme potansiyeline sahiptirler. 

Değişken ve esnek yapısı ile, değişen ortama kolayca ayak uydurabilir, şartlara göre yön değiştirebilir. alıngan, hassas, kırılgan, kolay dağılan ve karmaşaya düşen bir yapıya sahitir. zorluklar karşısında sağlam ve güçlü duramayabilir, kendi içine dönüp izole kalmayı tercih edebilir. Duyguları ise oldukça yoğundur.

 

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın