Yengeç Burcunun Karakteristik Özellikleri

Yengeç Burcu Özellikleri.
 

(21 Haziran – 22 Temmuz)

Yönetici gezegeni: Ay

Elementi: Su

Niteliği: Öncü

Cinsiyeti: Dişil

Burçlar kuşağının 4. burcudur. Subjektif ve içe dönüktür. Duygusal güvenlik  arayışındadır. Geçmişine, hatıralarına, köklerine, aile kavramına ve çocuklarına son derece düşkündür. 

Hayal gücü çok geniştir. Yönetici gezegeni, duyguların, bilinçaltının ve içgüdülerin temsilcisi olan Ay'dır. Yengeç burcunun karakter yapısı ise, Ay'ın doğasına benzer şekilde duygusal, empatik, güdüsel ve korumacıdır. Aidiyet ihtiyacı oldukça güçlüdür. Herkesi, herşeyi koruyup beslemek ister. Korunma ihtiyacı ise oldukça yüksektir.

Duygularını karşısındaki kişiye maksimum düzeyde yansıtır, oldukça alıngan ve kırılgandır. Bazen aşırı hassas ve kaprisli davranabilir. Duygularının yoğunluğu ve fazla fedakar davranışı karşılığında, diğer kişilerden daha fazla ilgi, sevgi ve şevkat beklentisi içindedir. Söylenenlerden çok kolay etkilenir, etkiye açıktir. İlgi göremediğinde ise oldukça huysuz davranabilir, duygusal tepkiler verebilir.

Yengeç burcu, dışarıdan bakıldığında çok soğuk gibi görünen fakat içleri çok yumuşak olan kişilerdir. Çok duyarlıdır, etrafında olan herkese adeta annelik etmeye çalışıp, duygusal yönden onlara destek olur, sorunları ile ilgilenir, yardımsever ve paylaşımcıdır. Çevresindeki kişilerin duygularını ve acılarını hissedebilmesi ile çok fazla etkilenip onların duygularının ve acılarının etkisinde fazla kalabilir. Onların acısını kendi acısıymış gibi hissedebilir.

Gerçekçi, mantıklı, rasyonel ve mesafeli doğaya sahip olan Satürn gezegeni, samimi, irrasyonel ve duygusal doğaya sahip olan yengeç burcunda zararlıdır ve doğasını bu burçta açığa çıkaramaz. Bu yüzden yengeç burcu, mantığı ile hareket etme, disiplinli ve olaylara gerçekçi bakabilme konusunda oldukça başarısızdır. İçgüdüsel hareket eder, dayanıklı ve güçlü durabilme konusunda oldukça zorlanır.

İlham, maneviyat, genişleme ve bolluk temsili Jüpiter, besleyip büyütme isteğinde olan yardımsever yengeç burcunda, doğasını maksimum düzeyde çıkarabilir. Jüpiter, yengecin geniş iç dünyasında, istediği manevi ortamı bulur bu yüzden Jüpiter yengeç burcunda yücelir.

Geniş hayalgücü ve güçlü sezgileri vardır. Bu yüzden hayal temsili neptün, yengeçte yücelir. Agresif, mücadeleci ve aksiyonu seven tartışmacı Mars ise, tartışmayı sevmeyen kırılgan ve duygusal yengeç burcunda düşüştedir.

Kişilerin onun varlığını onaylamasını ister ve bunu elde edemediğinde, karşısındaki kişiye duygusal tepkiler vererek varlığını bir şekilde onaylatma çabasına girebilir. Aksi takdirde kendini bir süre geri çekip ortadan kaybolabilir. Yapılan iyiliği de kötülüğü de unutmaz.

Evine çok bağlıdır. Sevdikleri ile birlikte rahat ve huzurlu bir ev ortamında vakit geçirmek ister. Dışarıdan çok evde olmak onu mutlu eder, son derece misafirperverdir. Geçmişine ve ailesine son derece önem verir. Gelenekseldir. 

Aşırı sahiplenici, kıskanç, koruyucu ve fazla ilgili yapısı ile bazen yakın çevresindeki kişileri bunaltıp özgürlüklerini kısıtlayabilir.

Anılarına ve geçmişine bağlıdır. Hatırası ve manevi değeri olan şeylere değer verir ve onları saklamayı sever. Hafızası güçlüdür. İyi bir kolleksiyoncudur.

 

 

 

 

 

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın