Koç Burcunun Karakteristik Özellikleri

Koç Burcu Özellikleri.

(21 Mart-19 Nisan)  

Yönetici Gezegeni: Mars 

Elementi: ateş

Niteliği: öncü

Cinsiyeti: Eril

Koç, burçlar kuşağının ilk burcudur, Objektif, dışa dönük, aktif, enerjik ve hareketlidir. Burçlar arasında en hareketli burç oluşu, enerjik, hareketli, önce harekete geçip sonra düşünen ve çocuksu tavrı ile, oldukça sevilen  kişilerdir.

Yönetici gezegeni olan Mars; enerji, harekete geçme, dürtüsellik, acelecilik, sabırsızlık ve agresyon ile ilgilidir. Ayni zamanda Mars, hayatta kalmak adına ne şekilde mücadele ettiğimizi de gösterir. Koç burcunun karakteristik özelliği ise mars özelliklerine benzer yapıdadır. Müthiş bir hayatta kalma dürtüsü vardır, savaşçı ve mücadelecidir. Kolay ve çabuk harekete geçer, diğer kişiler tarafından teşvik edilmeye ihtiyacı yoktur. Bir Ateş elementi burcu olarak eyleme geçme enerjisini temsil eder. Bu yüzden herhangi bir motivasyona ihtiyaç duymaz, dürtüleri onu harekete geçirir, kendi kendini motive edebilecek enerjiye sahiptir. Güneş'in koç burcunda yücelmesi ise; bu burcun yöneticilik vasıflarının da ön plana çıkmasına sebep olur.  Diğer kişileri de motive eden ve eyleme geçiren yapısı ile oldukça iyi bir yöneticidir. Baskı yapmadan, motive ederek yönetmeyi bilir. Kişilere baskı yapmadığı gibi, baskı ve yönetim altına girmeye de tahammül edemez. Yardımsever ve savaşcı yapısı ile, hayatta çoğu zaman kahraman kurtarıcı rolünü üstlenir. Haksızlığa gelememesi, kendi hakkını savunması yanında, diğer kişilerin haklarını da şiddetle savunur. 

Bireyseldir ve tek başına hareket etmek ister. Bir başkası ile hareket etmek ya da işine karışılması hoşuna gitmeyebilir. Öfkelenmeye ve ani çıkışlar yapmaya meyillidir. Öfkesi şiddetli patlama ile başlayıp hemen söner tarzdadır. Kin tutmaz, iyi niyetlidir.

Venüs'ün koç burcunda zararlı olması, koç burcunun bireysel ve ben merkezci yapısına, venüs'ün uzlaşmacı ve birliktelik arayışı ile uyumsuzluğundan kaynaklanır. Bu yüzden ilişkiler konusunda oldukça başarısızdır ve İkili ilişkilerde bireyselliği, bağımsız hareket etme istegi ve ben merkezci tavrı yüzünden problemler yaşayabilir. Benlik anlayışının oldukça yüksek oluşu ve kendine olan güveni ile kralvari bir tavır sergiler.

Satürn ün bu burçta düşüste olması ise; hareketli ve riski seven koç burcu özelliklerinin, satürn'ün temkinli, engelleyici, kontrollü ve mantık arayışı ile bağdaşmamasından kaynaklanır. Bu yüzden koç burcu eylemlerinde mantığı ve kontrolü önemsemez. Eylemlerinin faydalı olup olmadığını düşünmeden sadece içgüdüsel olarak ilk adımı atar.

Sıcak, konuşkan, dürüst ve cesurdur. Eğlenmeyi ve hayatın tadını çıkarmayı bilir. Direkt hareket eder, içi neyse dışı da öyledir aklına ilk geleni söyler kötü niyet aramadığı için bazen konuşurken pot kırabilir ve sır saklayamayabilir. Yalandan ve dolandırıcılıktan nefret eder. Düşünmeden hemen öne atılıp hızlı ve kolayca harekete geçer. Kendini direkt ortaya koyar. Riski ve rekabeti sever.  Kolayca yeni başlangıçlar yapabilir fakat başladığı işi bitirme konusunda başarılı değildir. Çünkü onun için devamlılıktan çok başlangıç önemlidir. 

Maceracı, coşkulu, cömert, kendine güvenen, açık sözlü ve samimidir. Fazla kendine dönük ve bencildir. Önceliğin kendinde olmasını ister, kazalara açık ve acelecidir. Öfkelidir, çabuk tahrik olur, ani parlayıp çabuk söner.  Rutini sevmez ve sabit kalamaz devamlı aksiyon, mücadele ve rekabet içinde olmak ister. 

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın